BANM - Andrašiovská obrazáreň Krásnohorské Podhradie
* Andrassy Gallery Krasnohorske Podhradie

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Lipová ul. 122, 049 41 Krásnohorské Podhradie

Tel.: +421 58 732 42 38
E-mail: banmuz@mail.t-com.sk
Www: www.banmuz.sk

 

Otváracie hodiny

 

Skupinové návštevy nad 10 osôb prosím nahlásiť na tel. č.: 058/734 37 10

jún-september:
Ut-Pi  10.00 - 12.00, 14.00 - 17.00
So-Ne  14.00 - 17.00

 

História-popis

Andrašiovská obrazáreňObrazáreň sídli v budove postavenej v rokoch 1908 - 1909 posledným majiteľom krásnohorského panstva Dionýz Andráši, vášnivý zberateľ výtvarného umenia. Budovu projektoval budapeštiansky architekt Dezider Hültl. Obrazáreň plnila svoje poslanie do roku 1938, neskôr sa využívala na iné účely. V rokoch 1978 - 1989 tu Banícke múzeum Rožňava prezentovalo svoju národopisnú expozíciu a v roku 1990 budove bolo navrátené pôvodné poslanie.
Vystavené obrazy predstavujú portrétnu tvorbu 18. a 19. storočia v Uhorsku.

 

Fotogaléria

Andrašiovská obrazáreň Andrašiovská obrazáreň Andrašiovská obrazáreň Andrašiovská obrazáreň Andrašiovská obrazáreň
Andrašiovská obrazáreň Andrašiovská obrazáreň Andrašiovská obrazáreň Andrašiovská obrazáreň Andrašiovská obrazáreň
Andrašiovská obrazáreň Andrašiovská obrazáreň Andrašiovská obrazáreň Andrašiovská obrazáreň

 

Expozície

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
07.08.2015, vernisáž o 17.00 30.09.2015 Návraty do dávnych čias
- nostalgická výstava v Andrássyho obrazárni

Návraty do dávnych čiasV Andrássyho galérii bude konečne opäť rušno a znovu bude využitá pre účely, ktoré bola postavená. Chystá sa v nej totiž výstava starých fotografií, zobrazujúcich život dedinčanov spod hradu Krásna Hôrka v časoch minulých.
Zbieranie, skenovanie a zisťovanie osudu každej starej fotografie je vášňou Alžbety Brutovskej. Do tvorby zbierky a triedenia sa intenzívnejšie pustila zhruba pred rokom. Navštevuje obyvateľov, rodiny, požičia si zopár snímkov, vyzvedá, pri akej príležitosti boli zhotovené. Niektorí jej zverujú celé albumy, nechajú na nej, ktoré fotografie si vyberie. Ak rodinní príslušníci nevedia, pýta sa najstarších občanov, pamätníkov. Najviac informácií a azda najpútavejších má od Kataríny Temesiovej. Čoskoro 88-ročná dáma má rozum ako britva a pamätá si mnohé - svojich rovesníkov, predkov, udalosti.
Nápad Štefana Kúna, ktorý už dve menšie výstavy fotografií (pri príležitosti Dní obce a pri dvadsaťročnom jubileu futbalového klubu) zrealizoval, sa stretol s pochopením u vedenia Baníckeho múzea v Rožňave, ktoré je správcom historického objektu v Podhradí a tak sa výstava pod názvom "Návraty do dávnych čias" uskutoční v priestoroch Andrássyho obrazárne.
Pri príprave výstavy starých fotografií zanietene pomáhala Magdaléna Dobošová a Roland Neupauer, ktorý sa stal takpovediac jej kurátorom, a ktorý má v súčasnosti galériu na starosti.

Výstava plná spomienok potrvá až do konca septembra, v prípade zvýšeného záujmu dôjde k predĺženiu tohto termínu. Zatiaľ bude Andrássyho obrazáreň otvorená každý pracovný deň /okrem pondelka/ od 10.00 do 12.00 hod., popoludní od 14.00 do 17.00 hod. , počas víkendu od 14.00 do 17.00 hod.

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!