NM - Dom ľudového bývania Šaľa
* NM - House of Folk Dwelling Sala

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Štúrova ul. 4, 927 01 Šaľa

Tel.: +421 918 677 647 Mgr. Veronika Resoövá
        +421 37 651 00 00
E-mail: ponitrianskemuzeum@gmail.com, nimuz-sek@mail.t-com.sk
Www: muzeumnitra.sk

 

Otváracie hodiny

 

Ut-So 09.00 - 12.00, 12.30 - 17.00
Ne-Po zatvorené

 

Možnosti vstupu, vstupné

Základné vstupné:
• dospelí: 1,- €
• žiaci, študenti, dôchodcovia: 0,50 €

Vstupné so zľavou:
• držitelia karty ISIC, EURO 26: 0,25 €
• držitelia karty ITIC: 0,50 €

Voľný vstup:
• deti do 6 rokov
• pedagogický dozor
• ZŤP
• držitelia kariet ICOM, ZMS, AGM

Poplatky za iné služby:
• fotografovanie: 1,50
• kamerovanie: 2,50

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

História-popis

Dom ľudového bývania ŠaľaDom ľudového bývania ŠaľaNajstaršie časti pamiatkovo chráneného obytného domu pochádzajú z prvej polovice 19.-teho storočia. Budova reprezentuje typ roľníckeho domu, ktorý bol dominantný v tomto období na celom juhozápadnom Slovensku.

 

 

Expozície

Dom ľudového bývania ŠaľaDom ľudového bývania ŠaľaNárodopisná expozícia bola pôvodne sprístupnená verejnosti v roku 1979. Znovuotvorený bol 25.6.2009. Ponitrianske múzeum v Nitre slávnostne otvorilo expozíciu ľudového bývania v pamiatkovom objekte roľníckeho domu na Štúrovej ulici v Šali. Objekt sa vyznačuje sochovou konštrukciou krovu, trstinovou strechou a vypletanými stenami obytnej časti objektu. Dom ľudového bývania ŠaľaDom ľudového bývania ŠaľaPodľa vročenia na pôvodnej mešternici dom bol postavený v roku 1831. Mobiliár poskytlo Vlastivedné múzeum v Galante a je skoro identický s predchádzajúcou expozíciou.

 

 

 

Expozícia je súčasťou Ponitrinskeho múzea v Nitre

 

Slávnostné otvorenie 25.6.2009 za účasti predsedu NSK doc. Ing. Milana Belicu, PhD.:

Dom ľudového bývania Šaľa Dom ľudového bývania Šaľa Dom ľudového bývania Šaľa

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
23.05.2017 02.06.2017 Výstava obrazov Gabriela Szentiványiho

Amatérsky výtvarník Gabriel Szentiványi predstaví svoju výtvarnú tvorbu prvýkrát verejnosti na výstave obrazov v priestoroch Domu ľudového bývania v Šali 23.5. – 2.6.2017.
Gabriel Szentiványi, rodák z Dlhej na Váhom vyštudoval odbor mechanik meracích prístrojov. Od mladosti však inklinoval k výtvarnému umeniu. Navštevoval rôzne výstavy a kupoval si výtvarnú odbornú literatúru, v ktorej obdivoval diela svetoznámych umelcov. Výtvarné umenie ho natoľko priťahovalo, že začal skúsiť maľovať i on, hoci len sporadicky a s dlhšími prestávkami. Pred 10 rokmi sa v ňom znovu prebudila túžba po maľovaní. Keď pozoroval svojho kolegu pri maľovaní, povedal si, že to vyskúša znovu. Intenzívne sa však maľovaniu začal venovať až po odchode na dôchodok, keď sa pred dvomi rokmi stal členom Klubu výtvarníkov Terra Wag v Šali. Na stretnutiach s amatérskymi výtvarníkmi, pri ktorých si vymieňajú nielen skúsenosti z tvorenia, ale poskytujú si i cenné rady, sa začal postupne zlepšovať. Na výstave predstaví približne desať výtvarných diel. Z najnovšej tvorby budú vystavené maľby stvárňujúce zvieratá a prírodu maľované akrylom. Nebudú chýbať ani diela zo začiatkov jeho výtvarného tvorenia stvárňujúce zátišia namaľované olejom.

 

14.06.2017 24.06.2017 Prejavy hmotnej ľudovej kultúry Slovákov žijúcich v Maďarsku

Výstava predmetov z ľudového domu v Oroszlány.

 

30.05.2017 09.06.2017 „Zahrajme sa vonku“

Zahrajte sa spolu so svojimi kamarátmi, spolužiakmi, rodičmi tradičné spoločensko-zábavné hry v netradičnom prostredí – v priestoroch areálu Domu ľudového bývania v Šali od 30.5 – 9.6.2017 v čase 9.30. – 16.30 hod..
S rýchlym rozvojom informačných technológií, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života, širokého sortimentu hračiek z rozprávok vysielaných v televízii, alebo ponukou rôznych postavičiek, ktoré sú súčasťou marketingu obchodných reťazcov, začínajú pomaly upadať do zabudnutia tradičné spoločensko-zábavné hry. Nájdu sa však rodičia i starí rodičia, ktorí sa dodnes hrajú so svojimi deťmi, alebo vnúčatami hry, ktoré sa hrávali oni, keď boli v ich veku. Dom ľudového bývania v Šali pripravil vo svojom areáli netradičný zábavný program. Hoci väčšina ľudí si pri slove múzeum vybaví vo svojej mysli hmotné pamiatky po našich predkoch, zostali po nich aj pamiatky nehmotné, napríklad aj detské hry. V areáli domčeka od 30.5. – 9.6.2017 si môže tak staršia generácia zaspomínať na detské časy a mladá generácia, či najmenší sa môžu zahrať hry, ktoré možno ani nepoznajú. Zabavte sa s kamarátmi, spolužiakmi, rodičmi, či starými rodičmi pri spoločenských hrách ako napr. domino, pexeso, mikádo, céčka a iných. Svoju koncentráciu, silu, či kondíciu si môže každý preveriť v preťahovaní ľanom, hode podkovou, skákaní vo vreci, guličkách a iných hrách.

 

23.6.2017 Program:
10.00 – 19.00 hod.
- výstava fotografií z tvorby členov Klubu fotografov Terra Wag
- ukážka keramickej tvorby na hrnčiarskom kruhu s možnosťou vyskúšať si túto techniku výroby

10.00 – 17.00 hod.
- vystúpenie mládežníckej dychovej skupiny Krídlovka z Oroszlány

24.6.2017 Program:
10.00 – 19.00 hod.
- výstava fotografií z tvorby členov Klubu fotografov Terra Wag
- ukážka keramickej tvorby na hrnčiarskom kruhu s možnosťou vyskúšať si túto techniku výroby

16.00 – 17.00 hod.
- vystúpenie Speváckeho súboru Zlatomoravčianka spojené s ochutnávkou tradičného hodového jedla

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!