Múzeum vo Svätom Antone (MSA)
* Museum in Svaty Anton (MSA)

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Kaštieľ Svätý Anton, 969 72 Svätý Anton

Tel.: +421 45 691 39 32
Mobil: +421 915 821 973, +421 918 877 062 - pokladňa
E-mail: info@msa.sk
Www: www.msa.sk

 

Otváracie hodiny

 

zimná sezóna: november – marec (ut - so) od 8.00 do 15.00
letná sezóna: apríl – jún, september – október (ut - ne) od 9.00 do 16.00
letné prázdniny: júl – august (po – ne) od 9.00 – 17.30

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Múzeum vo Svätom Antone - vstupnémalý okruh:
dospelý 5,- €; dieťa 6-18 r. 2,50 €; dieťa do 6 r. 0,50 €

veľký okruh:
dospelý 8,- €; dieťa 6-18 r. 4,- €; dieťa do 6 r. 0,50 €

zimný okruh:
dospelý 6,- €; dieťa 6-18 r. 3,- €; dieťa do 6 r. 0,50 €

Podrobný cenník nájdete na tu...

Foto, kamera: zakázané

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

 

 

História-popis

Múzeum vo Svätom AntoneMúzeum vo Svätom AntoneMúzeum vzniklo v roku 1962, keď boli do Sv. Antona premiestnené zbierky lesníckeho a drevárskeho múzea zo Zvolena.
Múzeum sa nachádza v neskorobarokovom kaštieli, pôvodnom sídle rodov Koháry a Coburg, v nádhernom prostredí anglického parku s jazierkami, kaskádami a umelou jaskyňou. Neskorobarokový kaštieľ bol postavený v rokoch 1744–1750 na mieste staršieho hrádku z 15. storočia. Kaštieľ je cenný svojou vnútornou výzdobou. Posledným obyvateľom bol bulharský cár Ferdinand Couburg.

 

 

Ferdinand CoburgPohľad do minulosti cez reprodukciu neznámeho autora ...Nachádza sa tu jedinečná poľovnícka expozícia na Slovensku a vzácna umeleckohistorická expozícia. Jej súčasťou je pôvodný mobiliár: vzácne výzdoby stien, nábytok, majolikové pece, lustre a výtvarné diela. Skvostom expozície je zlatý nábytok, svadobný dar francúzskej kráľovnej Márie Antoinetty. V areáli kaštieľa sa každoročne začiatkom septembra konajú Dni Sv. Huberta, celoslovenské slávnosti poľovníkov a priateľov prírody.

 

Múzeum vo Svätom Antone - Fotogaléria

 

Expozície

Múzeum vo Svätom AntoneUmeleckohistorická expozícia prezentuje pôvodný mobiliár kaštieľa. Je umiestnená na prvom poschodí, kde sa zachovali interiéry miestností z 18.-teho a 19.-teho storočia.

 

Múzeum vo Svätom AntonePoľovnícka expozícia zo 70.-tych rokov bola v roku 1998 kompletne prebudovaná a skoncipovaná podľa požiadaviek moderného múzejníctva. V súčasnosti zahŕňa nielen sokoliarstvo - históriu a súčasnosť ale i rybárstvo, kynológiu, osobitne zbrane, lov a zver vo výtvarnom umení, trofeje a dioramy so zverou v jej prirodzenom prostredí.

 

Zriaďovateľom Múzea vo Sv. Antone je Ministerstvo pôdohospodárstva SR a vďaka pochopeniu rezortu MP SR prebieha už cca 9 rokov postupná rekonštrukcia areálu Národnej kultúrnej pamiatky svätoantonského kaštieľa. Múzeum vo Svätom Antone - Zrkadlový salónV máji 2009 boli slávnostne otvorené ďalšie zreštaurované priestory, ktorými sa obohatí prehliadka kaštieľa o miestnosti v najhonosnejšom – severnom krídle: zlatý, audienčný, barokový a zrkadlový salón. Medzi nanovo inštalovanými nábytkami sú i také skvosty ako svadobný dar Márie Terázie svojej dcére Márii Antoinette (manželka francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI.) - sedacia súprava zdobená rýdzim zlatom z polovice 18. storočia z dielne Georga Jacoba, marketéria Johana Manna z Augsburgu z roku 1719 ... V salónoch sú vzácne tapety, lustre, majolikové pece, umelecké diela i diela umeleckého remesla. Ide o exponáty svetového významu.

 

Múzeum vo Svätom Antone - Historický park a lesoparkHistorický park a lesopark - je súčasťou arálu svätoantonského kaštieľa. Historické dokumenty o tom, ako vyzeral park v minulosti, sa nezachovali. Predpokladá sa, že najväčší rozsah a rozkvet zažil park pri dostavbe kaštieľa na luxusné šľachtické sídlo v období okolo roku 1750.

 

Múzeum vo Svätom Antone - Fotogaléria

 

Kalendárium

 

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
17.02.2018   Valentín v kaštieli
- prehliadka svadobných a spoločenských šiat svadobného salónu ORCHIDEA z Detvy
     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!