MMM - Mestský hrad Kremnica
* MCM - Kremnica Town Castle

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Zámocké námestie 1, 967 01 Kremnica

Tel.: +421 45 674 39 68
E-mail: muzeum@nbs.sk
Www: www.muzeumkremnica.sk, www.nbs.sk

 

Otváracie hodiny

 

Múzeum mincí a medailí - Otváracie hodiny júl - augustmáj - jún: Ut-Ne 09.00 - 12.00 13.00 - 16.30

júl - august: Po 08.30 – 12.00 13.00 – 16.30, Ut-Ne  8.30 - 12.00, 13.00 - 17.30

september: Ut-Ne  9.00 - 12.00, 13.00 - 16.30

október - apríl: Ut-So 09.00 – 12.00, 13.00 – 16.30

Vstupné: 2,69 € dospelí / 1,34 € zľavnené (deti, študenti, dôchodcovia) 

 

 

 

 

 

História-popis

Mestský hrad KremnicaMestský hrad v Kremnici je komplex stredovekých budov rôzneho poslania, ktoré vznikali postupne od 13. do 15. storočia. Hrad je chránený opevnením, na ktoré sa napájajú mestské hradby. Kremnické mestské hradby možno zaradiť medzi najzachovalejšie na Slovensku. V rokoch 1976 – 1996 prešiel hradný areál komplexnou obnovou. Historické centrum Kremnice bolo v roku 1956 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a stredoveký Mestský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Prehliadka Mestského hradu trvá približne 2 hodiny.
V hradnom areáli sa nachádza 6 expozícií v priestoroch štyroch objektov: Románsky karner, Malá veža, Severná veža a Radnica.

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA MESTSKÉHO HRADU A EXPOZÍCIÍ

 

Expozície

Mestský hrad Kremnica - Kostol sv. KatarínyKostol sv. Kataríny - stojí v strede areálu a ide o dominantný gotický kostol sv. Kataríny – patrónky mesta s neogotickým interiérom. Na bočnom oltári je umiestnená socha Madony z prelomu 15. – 16. storočia, v zadnej časti lode sa nachádzajú tri drevené gotické plastiky svätíc a baroková kamenná plastika od Dionýza Stanetiho. Z obdobia renesancie je zachovaný toskánsky stĺp kazateľnice, ako aj krstiteľnica z ružového mramoru najvýznamnejšieho kremnického medailéra Krištofa Füssela. Kostol je požehnaný, konajú sa v ňom cirkevné obrady.
Ku kostolu bola v 15. storočí voľne pristavaná veža. Dnes má renesančnú podobu, ktorú dostala po požiari v roku 1560. Po stáročia v nej sídlili strážcovia a ohlasovali nebezpečenstvo. V súčasnosti funguje izba strážcov ako expozícia a zároveň je odtiaľ najkrajší výhľad na panorámu mesta a okolité kopce. Návštevníci sa k nej dostanú výstupom po 127 točitých kamenných schodoch.
Mestský hrad KremnicaPri komplexnej rekonštrukcii hradného areálu bol v kostole sv. Kataríny inštalovaný organ mimoriadnej kvality. Pravidelne organizujeme koncerty popredných domácich a zahraničných organových virtuózov. Dobrú akustiku kostola ocenili aj sólisti, vokálne a inštrumentálne hudobné telesá.

Barokové plastiky - táto expozícia sa nachádza v pôvodnej budove Radnice. Tvoria ju dva ucelené súbory plastík. Prvý pochádza z barokového oltára kostola sv. Kataríny. Plastiky vytvorila kremnická dielňa okolo roku 1700. Druhý súbor je z dielne Dionýza Stanetiho. Jeho monumentálne zlátené plastiky pôvodne zdobili oltáre dnes už nestojaceho kostola Panny Márie na námestí.

Mestský hrad KremnicaKarner - táto najstaršia stavba Mestského hradu – románsky karner z 13. storočia má v suteréne sprístupnenú kostnicu a v hornej časti kaplnku s gotickými nástennými maľbami.

Kremnické zvony a zvonolejári - táto expozícia je umiestnená na troch poschodiach v Malej veži. Zoznamuje návštevníkov s históriou tunajších zvonolejárskych dielní a je doplnená originálmi i kópiami kremnických zvonov. V podveží visí najstarší a najväčší zvon Urban z roku 1588, ktorý má priemer 1,66 metra.

Mestský hrad KremnicaZ archeologického výskumu hradu - expozícia inštalovaná na dvoch poschodiach severnej veže.

Obrana mesta - expozícia sa nachádza na 3. poschodí severnej veže. Severná veža bola dôležitým prvkom v obrannom systéme hradu, nakoľko chránila jeho severný vstup. Preto má nad vchodom tzv. smolný nos, ktorým obrancovia liali na nepriateľa horúcu vodu a smolu. Expozícia približuje návštevníkom fortifikačný systém mesta, ako aj zbrane, ktorými bol chránený.

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA MESTSKÉHO HRADU A EXPOZÍCIÍ

 

Expozícia je súčasťou MMM Kremnica

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
25.08.2017   Letná noc múz
STRAŠIDLÁ NA HRADE

Hrôzy minulosti zostávajú často zatratené v zabudnutí dejín. Na Mestskom hrade v Kremnici niektoré z nich však opäť ožijú a pripomenú návštevníkom desivé scény plné príbehov, legiend i reálnych udalostí z histórie Kremnice a okolia, na podujatí z cyklu Letné noci múz s podtitulom Strašidlá na hrade, v piatok 25. augusta 2017.

Od 19:00 každú celú hodinu na Mestskom hrade v Kremnici budú môcť návštevníci tejto expozície Múzea mincí a medailí zažiť strašidelné hrané prehliadky, v ktorých postupne spoznajú príbeh krutého kata, kremnickej bosorky, či upírov, ktorí vyčíňajú v okolí a ďalšie. Mestský hrad sa v tento večer stane miestom súdov a mučenia tých, ktorí nežijú podľa kresťanských pravidiel, kradnú, klamú alebo paktujú s temnými silami. V túto tajomnú noc ožijú tiež démoni vo vnútri ľudských duší, chamtivosť, závisť a nenásytnosť. Tie vedú k strašlivým udalostiam, pri ktorých sa budú hradom rozliehať, krik, stonanie a náreky. Po tomto predstavení nezostane nik, kto by nemal zimomriavky po celom tele.

Múzeum mincí a medailí, Mestský hrad Kremnica, otvorí svoje hradné brány počas večerných hodín, kedy sa prehliadky naprieč strašidelnou históriou budú konať o 19:00, 20:00, 21:00 a 22:00 hod. Súčasťou podujatia budú aj sprievodné akcie, ktoré dotvoria atmosféru nočných prehliadok hradu. Jedinečný bude nočný pohľad na Kremnicu z vyhliadkovej veže, ukážky organovej hudby v kostole sv. Kataríny. Na podujatí sa návštevníci dozvedia aj čosi o hviezdnej oblohe, ktorú im priblížia hvezdári zo Žiaru nad Hronom.

Nočné prehliadky budú unikátnym zážitkom pre všetkých milovníkov hrôzy. Ponúknu možnosť strachu a adrenalínu pod nočnou oblohou, spoznanie histórie aj fiktívnych postáv z Kremnice, no prinesú tiež jedinečný pohľad na mestský hrad v nočných hodinách.

Vstupné na podujatie: 3 € dospelí / 1,50 € deti, študenti, seniori, ZŤP

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!